Albania. Przewodnik globtrotera

Albania to zmęczenie. Nie można odpocząć, ponieważ nigdy nie jest się samemu. Nawet w klimatyzowanym, cichym, pustym hotelu samotność jest pozorna, bo myśl zajmuje właśnie ona, Albania. Jej […] pradawność, piękno, jej istnienie i jej obłęd. W Bajram Curri albo w Kukes nie możesz sobie powiedzieć: ,,Teraz będę myślał o czymś innym, na przykład o swoim dzieciństwie. To się po prostu nie uda. Przyjeżdżając do Albanii, możesz myśleć tylko o niej.- Andrzej Stasiuk (z książki Dziennik pisany później). Taka rzeczywiście jest Albania. Kraj bliski a zarazem bardzo odległy. Bliski, bo zaledwie jeden dzień jazdy samochodem albo kilka godzin lotu od Polski. Odległy bo spotykają się tutaj ścieżki różnych ludzi i różne kultury. Albania narodziła się jako kraj skolonizowany przez starożytnych Greków. Kraj ten był wcześniej w kręgu „kultury europejskiej“ niż Francja, Niemcy i Szwajcaria razem wzięte. Potem rozkwitała pod panowaniem Rzymian. To w Albanii Juliusz Cezar zbierał swe wojska, aby ostatecznie pokonać siły Pompejusza i zdobyć pełnię władzy w Rzymie. Tutaj wykształcił się twórca Cesarstwa rzymskiego – Oktawian August. W czasach chrześcijańskich kraj stał się jedną z ostoi dla chrześcijan. Następnie przyszedł islam i powstała dziwna symbioza, w której żyli ludzie kilku religii nie przeszkadzając sobie nawzajem. Obecnie całe to dziedzictwo jest w dużej mierze nieodkryte. Wędrujący z plecakiem przez Albanię turysta najpierw ląduje na lotnisku imienia Matki Teresy, potem zwiedza meczety, karawanseraje i osmańskie twierdze, by w krótkim czasie przenieść się w świat starożytnej Grecji. Taka właśnie jest Albania. Pora zmienić się w odkrywającego ten kraj turystę!

29,90 
Podgląd

Armenia. Przewodnik globtrotera

Słowo Armenia brzmi w polskich uszach dość „egzotycznie”. Wielu mieszkańców naszego kraju nie do końca wie, gdzie leży to państwo. A jest to kraj o niezwykle długiej i barwnej historii, fascynujących zabytkach, cudownej przyrodzie i niezwykłych obyczajach. Armenia to pierwszy chrześcijański kraj na ziemi. Chrześcijaństwo stało się bowiem religią „państwową” na długo przed przyjęciem chrztu przez rzymskich cesarzy. Armenia to jedna z kolebek cywilizacji europejskiej. Armenia to w końcu miejsce leżące poza Europą, gdzie prawdopodobnie znajduje się więcej skarbów europejskiej kultury, niż gdziekolwiek indziej poza Starym Kontynentem. Są tutaj klasztory i świątynie o których zwykło się mówić, że wchodząc do nich, ma się wrażenie, że „Bóg jest tutaj”. Tutejsze muzea ze słynnym Matenadaranem na czele kryją skarby, których nie powstydziłyby się najbardziej znane światowe muzea, galerie i biblioteki. Do Armenii należy też niezwykły zakątek świata, „państwo które nie istnieje” – Górski Karabach. Turysta przybywający do tego kraju odkryć może nie tylko piękne krajobrazy i starożytne zabytki, ale także niezwykłą kulturę, kuchnię i obyczaje. Kto raz spróbował ormiańskiego chleba, nie będzie już chciał jeść innego. Kto skosztuje ormiańskich serów, wina i kawy będzie zawsze tęsknił za ich smakiem. W końcu mówi się, że jeśli ktoś raz zazna ormiańskiej gościnności, pobawi się z Ormianami i posłucha ormiańskich pieśni, nie będzie potrafił bawić się nigdzie indziej tak dobrze jak tutaj… Pora odkryć Armenię! Pora odkryć Górski Karabach! Jest to jedyny przewodnik, który poświęca temu zakątkowi Kaukazu tak wiele miejsca!

34,90 
Podgląd

Azerbejdżan. Przewodnik globtrotera

Azerbejdżan jest krajem nieodkrytym. Ten przewodnik stanowi klucz do jego zdobycia! Książka skierowana jest do osób, które kochają podróżować. Nie znajdziecie więc tutaj informacji o drogich hotelach czy ekskluzywnych restauracjach. Zamiast tego dowiecie się, jak za kilka złotych zjeść, za kilkanaście przenocować, za kilkadziesiąt podróżować, a za kilkaset dotrzeć do Azerbejdżanu!

34,90 
Podgląd

Barcelona. Przewodnik globtrotera

Barcelona to miasto magiczne. Miasto, podczas zwiedzania którego ma się wrażenie, ze wcale się go nie zwiedza. Ma się wrażenie, że się nim oddycha, że się je przeżywa. Ta kosmopolityczna cyganka, nowoczesna stolica kultury i sztuki, która nigdy nie zasypia i od lat przyciąga rzesze spragnionych jej turystów. Dumna stolica Katalonii pielęgnująca swoją wyjątkowość i odrębność dzięki przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji i językowi, który usłyszeć można w całej historycznej Katalonii- w Andorze, na Balearach, a także w części Południowej Francji. Mekka fanów piłki nożnej, sztuki nowoczesnej i szeroko rozumianej rozrywki. Barcelona to miasto, które widziało wiele: założona przez kartagińskiego wodza Hamilkara Barkasa, niedługo potem rzymska, później wizygocka, na krótko arabska, w końcu hiszpańska. Ukochane miasto Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, którzy spędzali tu więcej czasu niż w Kastylii. Miasto, do portu którego przybił Krzysztof Kolumb, wracając ze swej triumfalnej podróży do Nowego Świata. Barcelona to przepiękna architektura gotyckich kościołów i secesyjnych kamienic. Zachwycająca swą różnorodnością do tego stopnia, że nie sposób się w niej nie zakochać. O wielu urokliwych miejscach, tych bardziej dostępnych i częściej odwiedzanych przez turystów i tych ukrytych, najczęściej zaklętych między wąskimi uliczkami Barri Gótic. Czy jest ktoś, kto nie marzył o wschodzie słońca na plaży Barcelonety, kto nie marzył by choć raz odwiedzić Camp Nou podczas meczu, usiąść na najdłuższej ławeczce świata w Parc Güell by podziwiać panoramę Barcelony i by popłynąć ludzką rzeką na Las Ramblas? Pora odkryć wszystkie tajemnice Barcelony…

34,90 
Podgląd

Belize. Przewodnik globtrotera

Belize to niewielki kraj, ale każdy z jego niespełna 23 tysięcy kilometrów kwadratowych udowadnia, że wart jest odwiedzenia. To, co przyciąga tu liczne rzesze turystów z całego świata, to nie tylko niezwykła przyroda, ale również bogactwo zabytków, które jest dziedzictwem niezwykle burzliwej historii. Dzisiejszy kraj najpierw zamieszkiwali Indianie, w XVI wieku pojawili się tutaj hiszpańscy konkwistadorzy, a niedługo po nich Anglicy. To małe i w dodatku młode państwo jest w stanie spełnić wiele podróżniczych marzeń…

34,90 
Podgląd

Bośnia i Hercegowina. Przewodnik globtrotera.

Bośnia i Hercegowina to kraj mało znany w Polsce. Kojarzy się zazwyczaj z wojną i zniszczeniami. Niewiele więcej niż to wie o nim przeciętny mieszkaniec naszego kraju. Wystarczy jednak spojrzeć na mapę, aby zdać sobie sprawę, że kraj ten musi być interesujący dla turysty. Położony między Chorwacją a Czarnogórą – jakże popularnymi miejscami wypoczynku. Historycznie leży na obszarze, który był częścią Cesarstwa Rzymskiego, a wcześniej starożytni Grecy zakładali tu swoje miasta. Tutaj znajdują się piękne sanktuaria w Medziugorie i Mostar, urzekający Blagaj i przepiękne źródło rzeki Buny. Bośnia i Hercegowina to imponujący zamek Počitelj, a także uważany za jeden z najpiękniejszych w świecie wodospad w Jajce. Stolica kraju – Sarajewo, wbrew powszechnej opinii, nie jest wyniszczonym przez wojnę miastem, lecz tętniącą życiem europejską stolicą. Bośnia i Hercegowina mając linię brzegową o długości zaledwie 24 kilometrów wykorzystała ją do tego stopnia, że obecnie turysta musi zachwycić się pięknym miastem Neum leżącym nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Turysta pragnący aktywnego wypoczynku odnajdzie go w Parku Narodowym Sutjeska, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju – Ma­glić. Ten mierzący 2386 metrów skalny kolos wzbija się ku niebu i przytłacza swym ogromem. W końcu tutaj znajduje się Srebrenica, w której zapisano jedną z najciemniejszych kart w najnowszej historii Europy. Wydarzenia ostatniej wojny uznawane są za „największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej”. Pora odkryć wszystkie tajemnice Bośni i Hercegowiny.

29,90 
Podgląd

Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera

Stój wędrowcze! Stąpasz po ziemi, na której spoczywa epoka – ten fragment poematu Necmettina Halila Onana od lat wita wszystkich przybywających do Çanakkale – nadmorskiego miasta w północno-zachodniej Turcji, skąd czytelnik wyruszy w fascynującą podróż po jednym z mniej znanych i niezwykle interesujących regionów kraju. To tutaj cieśnina Dardanele wyznacza naturalną granicę między Azją a Europą, łącząc wody Morza Marmara z Morzem Egejskim. To w tym regionie Piri Reis narysował tajemniczą mapę świata, Arystoteles założył szkołę filozoficzną, a św. Paweł Apostoł zatrzymał się w trakcie swojej podróży misyjnej. To także tutaj Heinrich Schliemann podążał literackimi śladami Homera, natrafiając na ruiny starożytnej cywilizacji Troi. Jakby tego było mało, również w tej części kraju rozegrała się krwawa Bitwa o Gallipoli, która rozsławiła legendę Mustafy Kemala Atatürka oraz obudziła tożsamość narodową obywateli Australii i Nowej Zelandii.

29,90 
Podgląd

Chile i Wyspa Wielkanocna. Przewodnik globtrotera

Magiczne posągi Wyspy Wielkanocnej, złowroga Atacama, niesamowite Andy, „koniec świata”, który stanowi Patagonia… Te wszystkie miejsca zamykają się w słowie Chile. Kraj obejmujący wąski pas ziemi między Andami a Pacyfikiem, jest jednym z najrzadziej odwiedzanych przez Polaków zakątków Ameryki Południowej. Jest to zaś kraj niezwykle ciekawy, o barwnej historii i wspaniałej, w wielu miejscach jeszcze dziewiczej przyrodzie.

34,90 
Podgląd

Chorwacja. Przewodnik globtrotera

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynku, jaki wybierają Polacy. Okazuje się jednak, że gdyby zapytać „przeciętnego” turystę co takiego jest w Chorwacji, to poza takimi miejscami jak Dubrownik, Split czy Jeziora Plitwickie, nie potrafiliby wskazać wiele więcej. Chorwacja zaś to jeden z najciekawszych krajów Europy. Jej długa i barwna historia obfituje w momenty decydujące nie tylko dla historii Bałkanów, ale dla historii Europy w ogóle. Piękno ziem tworzących współczesną Chorwację docenili już starożytni Grecy a zwłaszcza Rzymianie. Cesarze rzymscy budowali tutaj swoje pałace, które do dziś można podziwiać. W dobie średniowiecza państwo Chorwatów odgrywało niezwykle ważną rolę w tej części świata. Było partnerem dla największych potęg ówczesnej Europy z Cesarstwem Bizantyjskim na czele. Tysiąclecia historii pozostawiły po sobie niezwykle bogatą spuściznę. W połączeniu z niesamowitą przyrodą, fascynującą kulturą i niezwykle przyjaznymi ludźmi tworzy ona niezwykły tygiel, który przyciąga turystów z całego świata. Pora spakować plecak i odkryć wszystkie tajemnice Chorwacji!

29,90 
Podgląd

Czarnogóra. Przewodnik globtrotera

Chcesz wybrać się na wakacje w miejsce, do którego mógłbyś wracać co roku, za każdym odkrywając je na nowo? Chętniej wybierasz aktywny wypoczynek niż wylegiwanie się na plaży? A może wolisz kombinację łączącą te dwie opcje? Czarnogóra na pewno Cię nie zawiedzie. Mnie nie zawiodła.

29,90 
Podgląd

Gruzja. Przewodnik globtrotera

Gruzja to kraj niezwykły i pełen tajemnic. Ten przewodnik stanowi klucz, drogowskaz przy pomocy którego odkryjecie Państwo wszystkie jej sekrety. Napisany został w sposób jasny i przejrzysty. Wydrukowany na doskonałej jakości papierze, który jest odporny na wilgoć i zabrudzenia. Okładka została usztywniona i laminowana dzięki czemu nie musicie bać się Państwo brać ze sobą książki nawet podczas nie najlepszej pogody. Do tego książka jest bardzo poręczna – mieści się w kieszeni. Jest idealna dla osób, które podróżują tanimi liniami lotniczymi gdyż nie zajmuje wiele miejsca w bagażu podręcznym.

29,90 
Podgląd

Kazachstan. Przewodnik Globtrotera

Przewodnik jest skierowany do osób, które kochają podróżować. Nie znajdziecie więc tutaj informacji o drogich hotelach czy ekskluzywnych restauracjach. Zamiast tego dowiecie się jak za kilka złotych zjeść, za kilkanaście przenocować, za kilkadziesiąt podróżować a za kilkaset dotrzeć do Kazachstanu!

34,90 
Podgląd